Categories
Blog

DTN Weekly Average DDG Price Slightly Higher


Based on the average of prices collected by DTN, the value of DDG relative to corn for the week ended Feb. 11 was 121.62% versus the five-year average of 109%. The value of DDG relative to soybean meal was 54.79% versus the three-year average of 42%. The cost per unit of protein for DDG was $8.70, compared to the cost per unit of protein for soybean meal at $9.03.

In their weekly export DDGS update, USGC noted brokers and merchandisers report spot prices remain elevated, if offers can be obtained, due to logistics issues along the rivers. “Demand remains steady and brokers report a solid round of business has been done this week. Barge CIF NOLA offers are up $2 metric ton (mt) for March/April shipment and FOB Gulf offers are $2 mt higher for the same time period. U.S. rail rates are slightly lower while 40-foot containers to Southeast Asia are offered $2 to $3 mt lower than last week. One source noted that the roughly $50 inverse in soymeal futures and an 80-cent inverse in corn futures from March to December is creating a similar inverse in DDGS prices. March FOB Gulf offers average $324 mt while October/November/December prices are near $265 mt,” said USGC.

The U.S. Census Bureau reported on Feb. 5 U.S. exports of DDGS totaled 842,738 mt in December, down from 927,604 mt in November, but up 10% from a year ago. Mexico was the top destination in 2020, taking 16% of U.S. exports, followed by Vietnam and South Korea. For all of 2020, U.S. exports of DDGS were up 2% from the previous year.

NOTE: All prices listed below can change at any time and are subject to confirmation from seller.

ALL PRICES SUBJECT TO CONFIRMATION CURRENT PREVIOUS CHANGE
COMPANY STATE 2/11/2021 2/4/2021
Bartlett and Company, Kansas City, MO (816 714 3413)
Missouri Dry $250 $248 $2
Wet $125 $124 $1
Show Me Ethanol LLC, Carrollton, MO (660-542-6493)
Missouri Dry $245 $240 $5
Wet $122 $120 $2
CHS, Minneapolis, MN (800-769-1066)
Illinois Dry $240 $235 $5
Indiana Dry $235 $228 $7
Iowa Dry $230 $228 $2
Michigan Dry $235 $230 $5
Minnesota Dry $225 $225 $0
North Dakota Dry $225 $225 $0
New York Dry $295 $290 $5
South Dakota Dry $220 $220 $0
POET Nutrition, Sioux Falls, SD (888-327-8799)
Indiana Dry $240 $240 $0
Iowa Dry $225 $225 $0
Michigan Dry $240 $240 $0
Minnesota Dry $220 $220 $0
Missouri Dry $260 $260 $0
Ohio Dry $235 $235 $0
South Dakota Dry $235 $235 $0
United BioEnergy, Wichita, KS (316-616-3521)
Kansas Dry $243 $243 $0
Wet $75 $75 $0
Illinois Dry $244 $243 $1
Nebraska Dry $243 $243 $0
Wet $75 $75 $0
U.S. Commodities, Minneapolis, MN (888-293-1640)
Illinois Dry $240 $240 $0
Indiana Dry $240 $240 $0
Iowa Dry $225 $225 $0
Michigan Dry $230 $230 $0
Minnesota Dry $220 $220 $0
Nebraska Dry $235 $235 $0
New York Dry $285 $285 $0
North Dakota Dry $235 $235 $0
Ohio Dry $235 $235 $0
South Dakota Dry $230 $230 $0
Wisconsin Dry $230 $230 $0
Valero Energy Corp, San Antonio, Texas
Indiana Dry $240 $240 $0
Iowa Dry $0 $0 $0
Minnesota Dry $0 $0 $0
Nebraska Dry $0 $0 $0
Ohio Dry $245 $245 $0
South Dakota Dry $0 $0 $0
California Dry $0 $0 $0
Western Milling, Goshen, California (559-302-1074)
California Dry $296 $301 -$5
*Prices listed per ton.
Weekly Average $235 $234 $1
The weekly average prices above reflect only those companies DTN
collects spot prices from. States include: Missouri, Iowa, Nebraska,
Kansas, Illinois, Minnesota, North Dakota, South Dakota, Michigan,
Wisconsin and Indiana. Prices for Pennsylvania, New York and
California are not included in the averages.

**

VALUE OF DDG VS. CORN & SOYBEAN MEAL
Settlement Price: Quote Date Bushel Short Ton
Corn 2/11/2021 $5.4100 $193.21
Soybean Meal 2/11/2021 $428.90
DDG Weekly Average Spot Price $235.00
DDG Value Relative to: 2/4 2/4
Corn 121.62% 119.12%
Soybean Meal 54.79% 54.02%
Cost Per Unit of Protein:
DDG $8.70 $8.67
Soybean Meal $9.03 $9.12
Notes:
Corn and soybean prices take from DTN Market Quotes. DDG price
represents the average spot price from Midwest companies
collected on Thursday afternoons. Soybean meal cost per unit
of protein is cost per ton divided by 47.5. DDG cost per unit
of protein is cost per ton divided by 27.

Mary Kennedy can be reached at mary.kennedy@dtn.com

Follow her on Twitter @MaryCKenn



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *